Kosiarka ma już 191 lat!

31. 08. 2021

Kosiarka ma już 191 lat!

Czy wiesz, że pierwsza kosiarka została opatentowana 31 sierpnia 1830 roku? Dlatego dziś kosiarki świętują 191 rocznicę powstania. Anglik Edwin Beard Budding złożył wniosek o patent na pierwszą kosiarkę, a patent ten został mu przyznany 31 sierpnia 1830 r.

W tamtym czasie nie była to oczywiście ta sama kosiarka, którą widzimy w większości naszych ogrodów, ale kosiarka wrzecionowa, która wciąż jest jednym z najpopularniejszych typów kosiarek, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii. Budding wpadł na pomysł zaprojektowania kosiarki wrzecionowej, patrząc na maszynę do przycinania płótna. Maszyna ta wykorzystywała wałek wrzecionowy do wycinania cienkiego paska!

Kosiarka przeznaczona była do koszenia trawników na terenach sportowych, w dużych ogrodach i parkach. Kosiarkę musiały obsługiwać dwie osoby – jedna ciągnęła, a druga popychała. Przed głównym dużym cylindrem, który obracał wrzeciono za pomocą kół zębatych, umieszczono drugi mniejszy, za pomocą którego regulowano wysokość cięcia. Pierwsze dwie kosiarki pojechały do ​​Regent's Park Zoo w Londynie i Oxford College.

Po dziesięciu latach innowacji stworzono mocniejszą kosiarkę ciągniętą przez zwierzęta. Minęło kolejne 16 lat, zanim powstała pierwsza kosiarka parowa. Pierwsza firma specjalizująca się w produkcji kosiarek powstała w 1921 roku.

Z biegiem czasu kosiarki stały się bardzo popularne i stopniowo zastępowały kosy w ogrodach. Kosiarka wrzecionowa doskonale tnie niski trawnik, a dzięki pochodzeniu kosiarki wrzecionowej nazywana jest angielską.

Pierwsza kosiarka rotacyjna, którą znamy dzisiaj z większości polskich ogrodów, została opatentowana przed II wojną światową. Jednak kosiarki rotacyjne rozkwitły dopiero w latach 50., kiedy weszły do globalnej produkcji masowej.

Chociaż doskonały angielski trawnik można uzyskać tylko za pomocą kosiarki wrzecionowej, kosiarki rotacyjne stały się bardziej popularne ze względu na ich prostszą i tańszą konstrukcję, łatwiejszą obsługę i konserwację.

Czy ten artykuł był dla ciebie interesujący?
Udostępnij.




Może Cię zainteresować